Tudta-e, hogy a kizárólag napenergiával működő katamarán 2010. szeptember 27-én indult el Monte Carlóból világkörüli útjára, amellyel a megújítható energiaforrásokra akarta felhívni a figyelmet tulajdonosa, a svájci Raphael Domjan, saját meghatározása szerint "ökokalandor". Az út során a hajó bejárta a világtengereket és 60 ezer kilométert tett meg. A 31 méter hosszú, 95 tonnás katamarán a világ legnagyobb napelemes hajója; fedélzetén 537 négyzetméternyi napkollektort helyeztek el. Negyven utas szállítására képes hajó 19 hónapig volt úton.
Tudta-e, hogy egy ember élete során átlagosan 120 000 km-t tesz meg gyalogosan, ami megfelel a Föld háromszori megkerülésének.
Tudtad-e, hogy a gyaloglás is lehet fitnesz gyakorlat? A legtöbb embernek eszébe sem jut, hogy ha reggel munkába menet gyalog tesz meg legalább egy 30 percnyi távolságot, az valamire is hasznos is lehet. Először is, a csontokat erősíti a járás. A csontok megerősödéséhez, elengedhetetlen a fizikai terhelés. Ezen kívül, az izmainkat és ízületeinket is kondícióban tarthatjuk. Közismert, hogy az anyagcsere gyorsításának legfontosabb tényezője a mozgás. Ha nincs lehetőségünk sportolni, vagy konditerembe járni, ez is megteszi. Talán kevésbé ismert az idegrendszerre gyakorolt hatása. Nemcsak nyugtat, levezeti a stresszt, de a központi idegrendszerre is jótékony hatással van, növeli a felfogóképességet is. Ezért főleg, a vizsgák előtt állók, vagy a pszichikai terhelésnek kitett személyek számára ajánlatos naponta, akár pihenés képen is, gyakorolni ezt a tevékenységet.
Tudta-e, hogy a közösségi közlekedéssel utazók száma évről évre csökken, a múlt évi adatok szerint 2058,8 millió fő volt a szállított utasok száma. 10 évvel ezelőtt ez a szám 2463 millió fő volt. Tény, ha már európai városok lakosaihoz hasonlóan hazánk lakosai is nagyobb lelkesedéssel, következetesen és környezettudatosan térnének át a személygépkocsik használatáról a közlekedés más formáira (tömegközlekedés, kerékpár, elektromos robogók stb.), kézzelfogható módon csökkenne a városok légszennyezettsége. Fontos lenne, hiszen jelenleg Budapest a második legszennyezettebb város Európában.
Tudtad-e, hogy Hollandiában létezik egy Giethoorn nevű falu, ahol se autók se utak nincsenek. Út helyett folyó (már inkább csatorna) kanyarog a városban, autók helyett csónakokat használnak. A motorizációtól mentes kelet-hollandiai falut 1230 körül alapították a mediterrán vidékekről érkezett menekültek, akik rengeteg szarvat találtak, amelyek valószínűleg az 1170-ben pusztító árvízben elpusztult kecskékből maradtak meg. Innen ered a település neve, ami „kecskeszarv” jelentéssel bír.
2012 mobilitási hét vége |
Copyright © 2012 Konkam Stúdió - Minden jog fenntartva!